WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
Whatsapp Destek!

ZMA Nedir? Yorumlayın

ZMA Nedir

ZMA çinko, magnezyum ve B6 vitamininden oluşan patentli bir formülasyondur.

ZMA çinko, magnezyum aspartat ve B6 vitamininden oluşan mineral bir gıda takviyesidir. Çinko kasları ve bağışıklık sisteminizi destek sunar. Magnezyum metabolizma ve kas sağlığı üstünde rol oynar ve uyku düzenine destek verir. B6 vitamini de enerji desteği sağlayabilir.

ZMA üreticileri bu üç besini daha fazlaca alarak, daha fazlaca kas kütlesinde, güçte ve dayanıklılıkta artış, kaslarda daha süratli iyileşme ve uyku kalitesinde artış olacağını söylemektedirler.

ZMA’nın testosteron seviyesini yükselttiği iddia edilmektedir fakat bunun sağlıklı erkekler için geçerli bulunduğunu kanıtlayacak bir araştırma neredeyse yoktur. Çinko eksikliği olan adamların çinko takviyesi alarak bu eksikliği tamamlamaları ve testosteron seviyelerini yükseltmeleri mümkündür yalnız çinko eksikliği olmayan erkeklerde bu durumun gerçekleşip gerçekleşmediğine dair bir kanıt bulunamamıştır.

Aspartatın da testosteron seviyesini artırdığı iddia edilmektedir fakat ZMA’nın içinde oldukca azca oranda bulunmuş olduğundan testosteron seviyesine etki edecek kadar yüksek dozda değildir.

ZMA’nın testosteron seviyesine tesiri olmasa da, çinko ve magnezyum eksikliği olanlar için yararlı bir gıda takviyesidir.

ZMA’nın Yan Tesirleri Var Mı?

ZMA’nın malum büyük bir yan tesiri yoktur sadece tavsiye edilen dozu aşarsanız sağlığınız açısından risk oluşturabilir.

Çinko ve magnezyum vücudunuzun, antibiyotikler şeklinde bazı reçeteli ilaçların emilimini zorlaştırabilir ve B6 vitamini de bazı ilaçların yan etkilerini güçlendirebilir.

Çinko ve Magnezyum Kaynakları

Aşırı terlediğinizde ya da idrar kanalıyla çinko ve magnezyum kaybedebilirsiniz fakat bu yitik genel anlamda geçicidir. Bazı kişilerin kullandıkları ilaçlar (örn. proton pompa inhibitörü) ya da alkol dolayısıyla çinko ve magnezyum seviyeleri düşüktür.

Besin kanalıyla bu mineralleri yerine koymak en kolay yöntemdir. Ispanak, badem, kaju fıstığı, tam tahıllar ve bakliyat, magnezyum yönünden zengindir. Istakoz, kırmızı et ve kümes hayvanları da iyi birer çinko deposudur. Balık, meyveler, patates ve öteki nişastalı sebzeler de B6 vitamini ihtiva eder.

ZMA kullanmaya başlamadan ilkin doktorunuza, diyetisyeninize ya da eczacınıza bu gıda takviyelerinin sizin için uygun olup olmadığını sorabilirsiniz.

ZMA Uyku Standardını Iyi mi Artırır?

Hafiften şiddetliye kadar değişik seviyede seyreden insomnia hastaları üstünde meydana getirilen bir araştırmada, ağızdan alınan magnezyum takviyesinin uyku kalitesinde bir artış sağlamış olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmacılar ek olarak kronik uykusuzluk çekenlerde magnezyum seviyesinin düştüğünü ve egzersiz toleranslarının azaldığını gözlemlemiştir. Uykusuzluktan meydana gelen düşük egzersiz toleransı, bir uzman nezaretinde ağızdan magnezyum takviyesi alınarak büyük seviyede düzeltilebilmektedir.

ZMA biyolojik olarak elverişliliği yüksek olan magnezyum aspartat minerali ihtiva eder. Araştırmalara bakılırsa bu formdaki magnezyum, öteki formlardan fazlaca daha üstün bir emilime haizdir. Vücudunuzu ne kadar fazlaca magnezyum alırsa, o denli fazlaca yararını görecektir.

ZMA Testosteron Seviyesini Iyi mi Etkisinde bırakır?

Çinko ve testosteron içinde bir bağlantı olduğu 15 yıldan daha çok süredir bilinmektedir. 1982’de piyasaya sürülen bir araştırmada, tipik olarak çinko eksikliği görülen böbrek yetmezliği hastalarına 6 ay süresince çinko takviyesi verilmiştir. 6 ayın sonunda inanılmaz bir halde testosteron seviyelerinde %85 artış saptanmıştır. 1996 senesinde meydana getirilen “Sıhhatli Yetişkinlerde Çinko Durumu ve Serum Testosteron Düzeyleri” adlı başka bir araştırmada ise, araştırmacılar çinko eksikliği çeken sıhhatli erkeklere günde 30 mg. çinko vermiştir ve 6 ayın sonunda deneklerin testosteron seviyeleri iki katına çıkmıştır.

Batı Washington Üniversitesi’nde spor performansı mevzusunda araştırma icra eden Doç. Dr. Lorrie Brilla yönetiminde meydana getirilen bağımsız bir ZMA araştırmasında, 12 NCAA (Amerikan Kolej Sporları Kurumu) futbolcusu 8 haftalık bir antrenman programı dahilinde her gece ZMA almıştır ve plasebo grubunda %10’luk bir düşüş olurken, ZMA alan grubun özgür ve total testosteron seviyelerinde %30 artış gözlemlenmiştir.

ZMA Gelişme Hormonu Seviyesini Iyi mi Etkisinde bırakır?

Çinko, magnezyum, testosteron ve insülin, gelişme hormonu sinerjistlerindendir ve baş rakibi kortizoldür. Çinko ve magnezyum takviyesinin, katabolik stres hormonu olan kortizolü plazma seviyesinde sırasıyla %59 ve %25 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir. Çinkonun hem de insanlarda IGF-1 seviyesine oldukça pozitif yönde bir tesir sağlamış olduğu da gözlemlenmiştir. Mesela, gelişme geriliği olan çocuklar üstünde meydana getirilen bir araştırmada, 1 aylık çinko takviyesi kullanımından sonrasında evlatların IGF-1 seviyelerinde %47 artış görülmüştür. Dr. Brilla tarafınca meydana gelen bir ZMA araştırmasında ise, her gece ZMA takviyesi alan NCAA futbolcularının IGF-1 seviyerinde %3.6 artış olmuştur sadece plasebo alan denetim grubunda ise %21.5 oranında bir düşüş gözlemlenmiştir.

ZMA Kas Enerjisini Iyi mi Etkisinde bırakır?

Anabolik hormon seviyesindeki yükselmenin yanı sıra, Dr. Brilla kas gücünde ve fonksiyonel güçteki artışı da ölçümlemiştir. Öncesinde ve sonrasındaki kas gücü, Biodex izokinetik dinamometre vasıtasıyla ölçülmüştür. 8 hafta süresince yoğun antrenman icra eden ve her gece ZMA takviyesi alan sporcuların gücünde, plasebo alan gruba bakılırsa %2.5 kat artış ve fonksiyonel güçlerinde de 2 kat artış gözlenmiştir.

ZMA’nın Doz Aşımı

Erkekler için günlük tavsiye edilen ZMA dozunda 30 mg. çinko, 450 mg. magnezyum ve 10.5 mg. B6 vitamini bulunur. Yüksek dozda çinko alımından kaçınmanız fazlaca önemlidir. Günde 50 mg’dan fazla çinko almanın, 14 gün şeklinde kısa bir sürede bile bakır ve HDL (iyi) kolesterol seviyesini düşürebildiği ve hatta süper oksit dismutaz (SOD) seviyesini de azalttığı görülmüştür. SOD, fazlaca kuvvetli bir antioksidan enzimdir. Bu yüzden çinko alırken günlük dozu aşmamak gerekir. Öteki taraftan, magnezyumun toksisite tesiri oldukça düşüktür fakat aşırı dozda kullanımı bağırsak hareketlerini artırabilir.

Netice olarak ZMA bilimi ileride “Geceye Hususi Anabolik Formül” ya da “Uyku Yardımcısı” olarak yeni bir sportif performans kategorisinde yer alabilir. İnanıyoruz ki atletler, antrenman sonrası toparlanma sürecini, kas ve doku onarımını, anabolik hormon üretimini ve kas gelişimini daha iyi anlamaya başladıklarından, “ne kadar uyku, o denli gelişim” sloganına bakılırsa yaşamaya başlayacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir