WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
Whatsapp Destek!

Termojenik Nedir? Yorumlayın

Termojenikler, vücudun yağ yakmasını tetikleyen ve vücut geliştiriciler içinde ‘ECA stack’ olarak da malum ısı arttırıcı besin destekleridir.

ECA; efedrin, kafein ve Aspirin’in baş harflerinden türetilmiş bir kısaltmadır; fakat günümüzde Aspirin nadiren kullanılır. Termojenikler vücudun yağ metabolizmasını arttırarak ısı üretirler ve yağ yakımına destek olurlar.

Termojenikler

Termojenikler vücudun yağ depolarını parçalayıp yakarak enerjiye dönüştürmesini doğrusu lipolizi destekleyici ürünlerdir. Vücudun metabolizmasını hızlandırarak, yağ depolarını eritmeye destek olurlar. Ek olarak merkezi sinir sistemini uyardıkları için termojenik kullandıktan sonrasında daha uyanık hissedebilirsiniz.

Piyasada pek oldukça yağ yakımını destekleyen ürün bulunmaktadır. Aşağı yukarı hepsinin içinde ne olduğu aynıdır ve tek bir amaca hizmet ederler: inatçı yağlardan kurtulmaya. Termojenikler hakkında bazı yanlış kanılar bulunmaktadır. Bunların üstünden geçerek doğru termojenik kullanmanın püf noktalarına göz atalım.

1. Reklamlara Kanmayın

“Belinizi 110 santimetre’den 80 santimetre’e, kilonuzu 120’den 99’a düşürebilirsiniz!” benzer biçimde reklamlar gerçek olamayacak kadar güzeldir ve kilo vermeyi fazlaca kolay bir şeymiş benzer biçimde gösterirler. Reklam görsellerinde kullanılan fotoğraflarda bir vücut geliştiricinin -sözde- şişman halini ve sonrasında inanılmaz kaslı halini yan yana koyarak, ürünlerin hakkaten o denli etkili olduğu izlenimi verilmeye çalışılır. Oysa ki omuzlarınızı düşürüp, karnınızı dışarı çıkardığınızda, birazcık da fena bir ışıklandırma ile hepimiz çok kötü görünebilir. Bu biçim iddialı reklamlara inanmamanız gerekir.

2. Sıkı Çalışmanızı Destek sunar

“Off-season”, vücut geliştiricilerin müsabakalara ve rejim halletmeye ara verdikleri, vücutlarını toparlanmaya bıraktıkları döneme verilen addır. Bu zamanda 5-10 kilo yağ almaları düzgüsel bir durumdur. Gene de yağ tabakasının altından kaslar belli olmaktadır. Ustalaşmış vücut geliştiriciler fazlaca fazla oranda yağ kütlesini fazlaca süratli bir halde eritebilirler fakat termojeniklerin bu yağ yakma sürecinde tesiri fazlaca kısıtlıdır. Anabolik steroidlere ve tiroid uyarıcı ilaçlara erişimi olan sporcular, kas kütlelerini koruyarak yalnız yağ kaybedebilirler. Bu ilaçları reçeteli olmadıkları sürece kullanmak yasal değildir. Peki steroid ve uyarıcılar olmadan kısa sürede yağ yakmak mümkün değil midir? Doğal olarak ki mümkündür fakat organik yollarla bu süreç fazlaca daha uzun ve zor olsa gerek. Termojenikler yağ yakım sürecine destek olabilmektedir fakat sizin de sıkı çalışmaya ve rejiminize harfiyen uymaya gönüllü olmanız gerekmektedir.

3. Vücut Tipiniz Hangisi?

Ne kadar fazlaca yağ yaktığınız seçtiğiniz termojeniğe bağlı değildir; genleriniz, uyguladığınız rejim ve egzersiz programı, yağ yakma mevzusunda etkili olan faktörlerdir. Vücut tipinizin yağ yakmaya ne kadar elverişli bulunduğunu bilirseniz, termojenik kullanımınız da o seviyede etkili olacaktır. Temelde Ektomorf (ince yapılı vücut), Mezomorf (kaslı, yağsız vücut) ve Endomorf (iri yapılı, kaslı ve yağlı vücut) olmak suretiyle 3 değişik vücut tipi vardır.

3.1. Ektomorf Vücut

İnce ve uzun yapılıdırlar ve kas geliştirme mevzusunda en şanssız olan gruptur şu sebeple fazlaca zor kilo alırlar. Fakat yağ yakma mevzusunda talihli doğanlardandırlar ve metabolizmaları inanılmaz hızlıdır. Tüm yıl süresince ince ve kaslı kalabilirler. 6 hamburger birden yeseler bile tek bir gram bile almazlar. Frank Zane, ektomorfik vücut yapısına haiz vücut geliştiricilere iyi bir örnektir. Eğer siz de bu vücut yapısına sahipseniz termojenikler size destek olabilir fakat düşük yağ oranına haiz olmanız için fazlaca fazla ihtiyacınız yoktur.

3.2. Mezomorf Vücut

Geniş omuzları ve ince belleri olan bu talihli grup, fazlaca kolay kas yapar ve ters üçgen tabir edilen ideal vücut dengesine haizdir. Ektomorflara bakılırsa metabolizma hızları daha yavaştır, bu yüzden daha çok kardiyo egzersizi ve daha dikkatli rejim yapmaları gerekmektedir. Yarışma zamanlarında kolaylıkla yağ yakabilirler. Ustalaşmış vücut geliştiricilerden Nasser El Sonbaty ve Gunter Schlierkamp bu gruba girmektedir. Eğer sizin de vücut tipiniz mezomorf ise termojenikler daha kolay yağ yakmanıza destek olabilir.

3.3 Endomorf Vücut

İri kemiklere, geniş bir kalça ve bele haiz olan endomorfların kolları ve bacakları da kısadır. Dünyanın en iyi powerlifter’ları bu vücut tipine haizdir. Kolay kas yapabildikleri benzer biçimde metabolizmaları yavaş olduğundan yağlanmaları da kolaydır. Bu sebeple yağ yitirmek için her türlü desteğe gereksinimleri vardır. Termojeniklerin en fazlaca yararını görebilecek vücut tipi, endomorftur.

4. Ne Kadar Emek verme, O Kadar Bitkinlik

Termojenikler spor salonunda size istediğiniz adrenalin akışını sağlayabilir. Peki bu 6 set squattan sonrasında 5 set leg extension’ı kolaylıkla yapmak anlamına mı gelir? Bir ihtimal daha kuvvetli hissetmezsiniz fakat yağ yakmaya destek destek ürünleri mental olarak daha çok odaklanmanıza yardım eder. Doğal olarak salonda ne kadar fazlaca çalışırsanız, antrenman bittikten sonrasında o denli bitkin olmuş olursunuz ve iyileşme döneminiz de uzar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir