WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
Whatsapp Destek!

PROTEİN TOZUNUN YARARLARI NELERDİR Yorumlayın

Bu yazımızda sizlere protein tozunun vücut için ne kadar yararlı olduğundan bahsedeceğiz. Meydana getirilen onlarca araştırma sonucu göstermiştir ki, egzersizden ilkin ve sonrasında protein alındığında, vücudun protein sentezleme hızı artmaktadır.

Protein Tozunun Beş Faydası

Fitness hedeflerinize daha süratli ulaşmak ve günlük beslenme rutininize derslik atlatmak istediğinizde supplement seçenekleri sonsuzmuş benzer biçimde görünür. Fakat sizin için en doğru gıda desteğini seçmeden ilkin temel ihtiyacınız olan protein tozlarına bir göz atmanızda yarar var.

Spor hayata geçirmeye başladığınızda rejiminizi değişiklik yapmak ve gıda destekleri kullanmaya adım atmak ilk başta zor gelebilir. Piyasada kaslarınızın gelişmesini ya da yağ yakmayı vaad eden yüzlerce ürün bulunuyor. Bu kadar oldukca ürün hakkaten işe yarıyor olsa da kafanızı karıştırabilir. Supplement dünyası ile tanışmadan ilkin size tavsiyemiz, kaliteli bir protein tozu satın almanız ve işe temelinden başlamanız.

Tertipli olarak spor meydana getiren biri de protein desteklerinin yararını görecektir. Protein tozları ile ilgili tek sorun tatlarının güzel olmamasıydı fakat artık bu problem da yavaş yavaş tarihe karışıyor. Günümüzde pek oldukca markanın üretmiş olduğu çikolatalı, çilekli, vanilyalı ve hatta kurabiye aromalı leziz protein tozları ile tıpkı bir milkshake içer benzer biçimde keyifle protein tozunuzu tüketebilirsiniz.

Tat problemi çözülmüş olduğuna gore artık niçin rejiminize protein tozu eklemeniz gerektiğine gelebiliriz.

1. Protein Tozu Kas Kaybını Önlemeye Destek Olur

Spor yapsanız da yapmasanız da, her gün belirli bir oranda protein almanız gerekmektedir. Bu miktar gram olarak, spor yapanlar için kilosunun iki katı, yapmayanlar için ise kilosu kadardır.

Aldığınız protein ile beraber gelen amino asitler, sağlığınızı korumak için vücudunuzun çeşitli bölgelerinde değişik amaçlar için kullanılır. Proteinin kim bilir en mühim olan yararlarından biri de yeni kas dokusu inşa etmek ve hasar gören kasları onarmaktır.

Eğer yeteri kadar protein almazsanız, vücudunuzda yeni kas dokusu oluşmaz. Protein bununla birlikte vücudun nitrojen dengesini de sağlar (vücut geliştiriyorsanız nitrojen seviyesi artacaktır). Aldığınız protein, yağsız kırmızı kas hacmi denilen ‘lean body mass’i kaybetmemenize destek verir. Fit kalmak için lüzumlu olan şey de kas yapmak ve bu kas kütlesini korumak değil midir?

Zayıflamaya çalışıyor ve ekmek, makarna ve pirinç benzer biçimde karbonhidratları yemekten kaçınıyorsanız, protein ihtiyacınız artacaktır. Yeterince et, süt, yumurta, peynir, yoğurt ya da balık benzer biçimde hayvansal proteinler almıyorsanız, protein tozu bu mevzuda size büyük yarar elde edecektir.

2. Protein Tozu Egzersiz Sonrası Kas Onarımını Destek sunar

Sayısız araştırma sonucu göstermiştir ki, egzersizden ilkin ve sonrasında protein alındığında, vücudun protein sentezleme hızı artmaktadır. Spordan ilkin ve sonrasında içeceğiniz emilim hızı yüksek bir whey protein tozu, fitness hedeflerinize oldukca daha süratli ulaşmanızı elde edecektir.

Egzersizden 45 dakika ilkin içeceğiniz protein shake, kaslarınızı korur ve egzersiz esnasında oluşabilecek kas hasarını önler. Egzersiz bittikten sonrasında içeceğiniz protein tozu ise, vücudunuzdaki amino asit stoklarını destekleyerek kas onarımına destek verir.

Whey proteini, vücut tarafınca en iyi absorbe edilen proteinlerden biridir. Whey’in biyolojik kıymeti tavuk ve balıktan daha yüksek olduğundan vücut tarafınca daha iyi emilir. Fakat bu whey proteininin tavuk ve balık yerine tüketilebileceği anlamına gelmemelidir. Tüm protein kaynaklarından dengeli oranda tüketmek sağlığımız için en iyisidir.

3. Protein Tozu Kemikleri Sağlamlaştırır

Bir çok şahıs gün içinde yeteri kadar kalsiyum almaz. Kimse süt ürünleri tüketmek zorunda değildir elbet fakat ne var ki kuvvetli kemiklere haiz olmak ve yüksek enerji seviyenizi korumak için kalsiyuma ihtiyacınız vardır.

Kalsiyum, kasların kasılmasında mühim bir role haizdir. Bu da ne yazık ki şu demek oluyor; eğer kalsiyum seviyeniz düşükse, elde etmeye çalıştığınız kaslara haiz olma şansınız neredeyse yok.

Her neyse ki bir ölçü protein tozu, günlük almanız ihtiyaç duyulan kalsiyum miktarının %20’sini karşılıyor. Eğer egzersiz öncesi ve sonrası protein shake içiyorsanız, günlük kalsiyum ihtiyacınızın neredeyse yarısını alıyorsunuz anlama gelir.

4. Protein Tozu Vejetaryenler İçin Protein Desteği Sağlar

Şu bir gerçek ki, vejetaryenlerin günlük protein gereksinimlerini karşılamaları et yiyenlerden daha zor olsa gerek. Yalnız bakliyat, kuruyemiş ve sebzelerden alınan bitkisel proteinler, vücudun gereksinim duyan proteinlerin tamamını karşılayamaz.

İşte burada devreye protein tozu giriyor. Piyasada vejetaryenlere ve veganlara yönelik soya proteini tozu, yumurta akı tozu, vegan protein tozu ve hatta pirinç proteini tozu bulunmaktadır. Bu ürünler protein gereksinimlerinizi karşılamanıza destek olacaktır.

Eğer spor meydana getiren bir vejetaryenseniz ve günlük protein alımınızı denetim etmiyorsanız, egzersiz hedeflerinize ulaşmakta sorun yaşıyor olabilirsiniz. Sevmiş olarak kullanabileceğiniz bir protein tozuna yatırım yaparak aslen kaslarınıza yatırım yapmış olmuş olursunuz.

İster laktoz intoleransınız olsun, ister vejetaryen ya da vegan olun, yüksek kaliteli bir protein deposu arıyorsanız, soya proteini de ne olursa olsun seçenekleriniz içinde olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir