WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
Whatsapp Destek!

PROTEİN TOZU NEDİR? Yorumlayın

Protein tozlarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Protein tozlarının değişik yapıları ve içerikleri yüzünden bir çok insan hangi protein tozunu alacağına karar vermekte zorlanabilmektedir.

Hedefinize daha süratli ve verimli bir halde ulaşabilmeniz için doğru protein tozunu seçmeniz fazlaca önemlidir.

Protein Tozu Çeşitleri

Protein tozlarının en fazlaca tüketilen 5 değişik çeşidi bulunmaktadır:

• Whey proteini
• Kazein proteini
• Soya proteini
• Yumurta proteini
• Et Proteini

Hangi proteinin sizin için daha uygun olacağına karar verebilmeniz için o protein çeşidinin özelliklerini bilmeniz gerekmektedir.

1. Whey Proteini

Whey proteinin bu kadar fazlaca tercih edilmesinin en büyük sebebi ise kana karışma hızıdır. Proteinler içinde en süratli şekilde tesir eden protein türü Whey proteinidir. Hızı yardımıyla whey proteini antrenman sonrası kasların protein ihtiyacını olabilecek en süratli şekilde karşılayacaktır. Whey proteinin bir öteki mühim kullanım zamanı ise gece süresince proteinsiz kalan kasları süratli bir halde beslemek için sabah kalktıktan sonradır.Sütte bulunan proteinin ortalama %20’si Whey proteinidir. Whey proteini tüm esansiyel amino asitleri içeren fazlaca kaliteli bir protein deposudur. Esansyel amino asitlerin yanı sıra whey proteini bununla beraber kas hacmi oluşumunda büyük rol oynayan BCAA (Dallı Zincirli Amino Asit) bakımından da zengindir.

2. Kazein Proteini

Kazein proteini sütte bulunan proteinin ortalama %80’ini oluşturmaktadır. Kazein proteini de whey proteinde olduğu şeklinde tüm esansiyel amino asitleri içeren yüksek kalitede bir protein deposudur. Kazeinin en büyük özelliği ise whey proteinin aksine fazlaca yavaş sindirilmesidir. Bu özelliği yardımıyla kaslara daha uzun soluklu bir protein desteği sağlamaktadır.
Kazein proteini spordan derhal sonrasında whey proteiniyle birlikte alınabilmektedir. Kazein proteinin en yaygın kullanım şekli ise gece yatmadan derhal öncedir. Kazein proteini bu şekilde alındığında gece süresince kaslarınızın proteinsiz kalmasına engel olacaktır.

3. Soya Proteini

Soya proteini soya fasulyesinden elde edilmiş bir protein türüdür. Bitkisel bir protein olmasına karşın soya proteini tüm esansiyel amino asitleri içermektedir. Soya proteini laktoz (süt şekeri) içermediği için laktoz duyarlılığı olan kişiler için ideal bir protein deposu oluşturmaktadır. Soya proteinin emilim süreci ise whey proteine nazaran daha yavaş fakat kazein proteinine nazaran daha hızlıdır. Soya proteini spordan ilkin ya da derhal sonrasında kullanılabilmektedir.

4. Yumurta Proteini

Yumurta proteini, adından da anlaşılacağı suretiyle yumurtanın beyazından alınan proteindir. Gıdalardan alınabilecek en kaliteli proteinlerden biri olarak gösterilir. Yumurtanın sarısında vitamin ve yağlar, beyazında büyük oranda protein bulunur. Yumurta beyazı yağ içermez. Tüm temel amino asitleri ihtiva eder. Ek olarak yumurta beyazında dengeli ve kafi oranda dışarıdan alınması ihtiyaç duyulan amino asitler de bulunur. Sindirimi oldukça kolay ve hızlıdır. Yumurta beyazından alınan protein miktarının neredeyse tamamını vücut kullanır. Emilim bakımından tavsiye edilen ve en sık kullanılan tüketim şekli rafadandır.

5. Et Proteini

Et proteinleri hayvanlardan elde edilir. Et proteini tozu, kırmızı ette bulunan proteinlerin bir ekip işlemlerden geçirilmesi ile oluşan protein tozudur. Kırmızı et en yüksek oranda protein içeren, protein kaynaklarından biridir. Kırmızı et proteini bununla beraber ihtiva ettiği varlıklı BCAA miktarı bakımından en mühim protein deposu olarak gösterilmektedir.

Protein Tozunun yararları ile ilgili “Protein Tozunun Yararları Nedir?” makalesine de göz atabilirsiniz.

Hangi Protein Türünü Kullanmalısınız?

Bu probleminin cevabı  tamamen ihtiyacınıza nazaran değişmektedir. Eğer spor sonrası bir protein takviyesi almayı düşünüyorsanız kesinlikle whey proteini önceliğiniz olmalıdır. Sadece alternatif olarak karmaşa bir protein ya da whey ile kazeini karıştırıp birlikte kullanabilirsiniz.

Rejim ya da zayıflama dönemindeyseniz düşük yağ ve şeker oranına haiz bir protein türünü kullanmanız daha uygun olacaktır. Burada en iyi alternatifler izole whey protein ya da kazein protein ürünleri olacaktır. Rejim döneminde proteinin ihtiva ettiği amino asitler yardımıyla yağ yakımına ve kas hacminin azalmamasına destek bulunduğunu belirtmek isteriz. Laktoz toleransınız düşükse gene izole whey proteini ya da soya proteini kullanmanız daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir