WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
Whatsapp Destek!

HİDROLİZE PROTEİN NEDİR? Yorumlayın

Hidrolize whey proteini enzimatik hidroliz tekniği ile konsantre whey proteini yada izole whey proteininden üretilir.

Hidrolize whey proteini enzimatik hidroliz tekniği ile konsantre whey proteini yada izole whey proteininden üretilir. Bu üretim tekniği ile proteindeki peptit bağları ayrıştırılarak, proteinin evvel sindirilmiş şeklinde hareket etmesi sağlanır. Böylece hidrolize whey proteini ve içindeki amino asitler vücut tarafınca oldukça daha süratli emilir ve oldukça süratli şekilde kana karışarak protein sentezler.

Hidrolize Protein

Söz mevzusu protein destekleri olduğunda, devamlı miktardan oldukça kalite önemlidir. Direnç egzersizleri ile belirli beslenme şekilleri birleştiğinde, vücudun iyi mi ve ne vakit yeni kas dokusu oluşturduğu, her geçen gün hakkında daha çok data sahibi olunan bir mevzudur. Bilim adamları ‘süratli’ emilimin aslına bakarsak yeterince süratli olmadığını fark etmiştir. Yoğun bir antrenmandan sonrasında kaslarınızın yeteri kadar gelişmesi için 90 dakika ila en fazla 2 saate kadar bir zamanınız vardır. Bu kısa vakit aralığında kas dokusunu onarmak ve yeni kas dokusu oluşturmak için, direkt kasları hedefleyen gıdalar tüketmeniz ve yüksek kaliteli amino asitler almanız gerekmektedir.

Bir çok protein tozu karmaşa ve uzun zincirli amino asitler ihtiva eder ve bunların tesirini göstermesi yeterince süratli bir halde olmaz. Bu yüzden sporcular, antrenmandan saatler sonrasında bile midelerinde protein sentezleme görevini yerine getirememiş amino asitlerle baş başa bırakılırlar ve yeni kas gelişimi fırsatı da kaybolmuş olur.

Günümüzde bu problemlerle uğraşmanın yerini artık oldukça süratli şekilde kana karışan ve çığır açan bir buluşun eseri olan hidrolize proteinler aldı. Hatta yeni ultra-hidrolize proteinlerin gözle görülür bir halde gücü arttırdığı klinik deneylerde de ortaya çıkmıştır.

Fakat ilkin niçin kasların anabolik durumda kalması için amino asitlerin hızlıca kana karışmasının mühim olduğuna değinelim. İşte bu mevzuda bilim devreye giriyor;

Hidrolize Protein Kas Gücünde Artış Sağlıyor

Miami, Florida’da düzenlenen ve prestijli bir konuşma olan American College of Sports Medicine’da, tüm endüstriyi sarsan bir araştırmanın neticeleri açıklandı. Meşhur bir supplement üreticisinin sponsor olduğu bu araştırmada, markanın hidrolize whey ürünleri ile kas gücüne olan tesirinin ölçüldüğü bir deneyin neticeleri herkesi oldukça şaşırtmıştı. O zamana kadar bir tek laboratuvar ortamında jenerik ürünlerle meydana getirilen deneylerin neticelerini incelemek mümkünken, ilk kez bir markaya ilişkin bir protein tozu ile gözlem yapılıyordu.

Bu araştırmada deneyimli vücut geliştiriciler 1 ay süresince haftanın 6 günü alt ve üst gövdelerinin enerjisini kontrol etmeye yönelik egzersizler yaptılar. Gözlem süresi süresince hidrolize whey proteini kullanan deneklerin kas güçleri ve dayanıklılıkları ölçüldüğünde, 15 günün sonunda %24 artış ve araştırmanın sonunda ise %32 artış görüldü. Kas güçlerinde artış olduğu şeklinde kas kütlelerinde artış ve yağ oranlarında da azalma olmuştu.

Münakaşa mevzusu yaratan işe araştırmanın bu kadar kısa sürede böylesine ölçülebilir sonuçlar vermesi olmuştu. Hidrolize proteinlerin, antrenmandan derhal sonrasında kullanıldığında katabolik etkiyi azaltarak kısa sürede kasları onarmada etkili bulunduğunu söylemek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir