WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize herşeyi sorabilirsiniz!
Whatsapp Destek!

ET PROTEİNİ NEDİR? Yorumlayın

Et proteini, kaliteli bir kırmızı etin sağlamış olduğu kadar size ihtiyacınız olan proteini sağlayabilir.

Et proteini, kaliteli bir kırmızı etin sağladığı kadar size ihtiyacınız olan proteini sağlayabilir. Bundan şüphe edenler olsa da gerçek budur. Hidrolizasyon süreci et proteinini amino asitlerine kadar ayrıştırır ve bu onun daha kolay sindirilmesini sağlar. Et proteini %95 ya da daha çok oranda konsantre edilmiş saf protein içerir.

Kırmızı et muhteşem bir protein deposudur. Et proteini, dana eti ya da hamburgerde bulunan yağı ve kolesterolü içermez fakat gene de etin içindeki proteine haizdir. Et proteini ek olarak A, C, B6, B12 vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum ve potasyum ihtiva eder.

Arizona Eyalet Üniversitesi’nde sertifikalı rejim ve beslenme eğitmeni olan Rick Hall, “Etin içindeki protein, antrenman icra eden her insanın faydalanabileceği bir besindir” diyor. “Ette bir tek protein yoktur; dokuz esansiyel amino asite ve yüksek biyolojik değere de haizdir. Bu da yüksek oranda sindirilebilir ve tüm vücut tarafınca kullanılabilir olması anlamına gelmektedir.” Araştırmalar da, antrenman sonrasında kasları onarmak için yüksek biyolojik değere haiz gıdalara yönelmeniz icap ettiğini anlatmaktadır.

Etin beslenme ile ilgili vücuda kazandırdıkları, proteinin oldukça ötesindedir. Etin içindeki yararlı minerallerin başlangıcında antioksidan etkili selenyum, yüksek oranda sindirilebilen demir ve bağışıklık sistemini güçlendiren çinko ve en etkili vitaminlerden olan tiamin, riboflavin, niasin, pantotenik asit, B6 ve B12 vitaminleri gelir.

Hall, “Bu mikrobesinlerin bir çok enerji metabolizmasına dahil olur ve vücudun karbonhidratları ve yağları enerji olarak kullanmasına destek olurlar,” diye belirtmektedir. Ortalama 500 gr. başına 2 gr. kreatin içeren kırmızı et, daha yüksek ağırlıklar kaldırmanız için vücudunuza kafi oranda kreatin elde edecektir.

Peki içindeki yağ miktarı? Evet, biftekte ya da hamburgerde derisiz tavuk göğsünden oldukça daha çok yağ bulunur fakat testosteron seviyenizi korumak için vücudunuzun birazcık doymuş yağa da ihtiyacı vardır. “Etin içindeki doymuş yağın üçte biri stearik asittir ve bu da kandaki kolesterol seviyesi üstünde etkili değildir”, diyor Hall. Etkili olsaydı bile, palmitik asit şeklinde öteki doymuş yağ asitleri ciddi kalp hasarlarına sebep olmaktadır. Bu yüzden beslenme uzmanları ve büyük baş hayvan otoriteleri bile yağsız kırmızı etler tercih edilmesi icap ettiğini anlatmaktadır. Hall, “Et ne kadar yağsızsa, gram başına kas yapımına destek proteinin oranı o denli artmaktadır,” diyor.

Et Proteini Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni kas dokuları inşa edebilmek için her gün et proteini tüketmeniz gerekir. Devamlı önceliğiniz besin kaynaklı proteinler olmalıdır sadece et proteini takviyeleri ihtiyacınız olan devamlı anında protein almanıza olanak sağlar.

Et proteini tüketirken devamlı günlük kalori ihtiyacınız olan şeyi ve servis başına aldığınız kaloriyi denetim etmelisiniz. Eğer vücudunuzda protein eksikse, vücudunuz tamamlanmamış olan proteini iskelet kaslarından tamamlamaya çalışır. Aşırı protein tüketimini önlemek için, alacağınız protein miktarını gün içinde ufak porsiyonlar halinde bölerek almalısınız.

Herhangi bir gıda takviyesinden maksimum faydayı sağlamak için, kapsamlı bir gıda ve egzersiz programı eşliğinde almalısınız. Protein, multivitamin ve balık yağı ile beraber oldukça iyi uyum elde eden en temel takviyedir. Ek olarak kas gelişimi için kreatin ile beraber de kullanılması önerilmektedir. Tıpkı whey proteini şeklinde, et proteini de öteki sporcu gıda takviyeleri ile beraber kullanılabilir.

Et proteini kullanırken tadını da göz önünde bulundurmalısınız. Ek olarak içeriğindeki karbonhidrat ve katkı maddelere de dikkat etmelisiniz. Günlük kalori alımınızı hesaplarken, protein shake’inizin kalorisini de hesaba katmayı ihmal etmeyin.

Et Proteini Tozlarının Yararları

Etin içindeki protein, vücudun kas yapımı için gereksinim duyan amino asitleri ihtiva eder. Proteini direkt olarak etin kendisinden almak harikadır sadece etin içinde oldukça fazla yağ ve kolesterol vardır.

Burada devreye izole et protein tozları girer.  İzole et proteini, en yağsız ette bile bulunan ve o kadar da yararlı olmayan gıdalardan izole olmuş bir halde gelir. Amerikan menşeli et proteini takviyeleri, ABD Birleşik Devletleri Ziraat Bakanlığı’ndan onaylı etlerden üretilmektedir. Ilkin et kaynatılarak pişirilir ve hemen sonra protein hidrolize edilir. Sonrasında yağ ve kolesterol ayrıştırılır. İçerisindeki su buharlaştırıldıktan sonrasında neredeyse saf hale gelen protein, toz haline getirilerek paketlenir ve yağsız kas kütlenizi artırmaya destek olmak için protein takviyesi olarak raflarda yerini alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir